Máme se bát války? (úvaha)

17. srpna 2016 v 14:46 | Tomáš Ďurďa |  Slohovky
Situace ve světě je za posledních pr let jen horší a horší. Z médií se dozvídáme o islamistech, kteří napadají "nevinné" Evropany a o vyhrocování vztahů mezi Ruskem a Západem. Většina z lidí před tím zavírá oči a žije si dál vlastním životem se slovy "Nás se to přece netýká...". Je to ale pravda? A nebo se doopravdy blíží konflikt, kterému média přezdívají "Třetí světová válka?"

Jak všichni víme, Rusko je ve válce s Ukrajinou. Putin si nejdřív natáhl ruku pro Krym, a ospravedlňoval to stejným způsobem, jakým Hitler ospravedlňoval obsazení sudet v roce 1938 ("Žije tam přece hodně Rusů"). Pak se natáhl i pro zbytek Ukrajiny (S jídlem roste chuť). Má i nějaké plány, které míří dále do Evropy anebo jde jen o novinářské žvásty? Rusko zatím ve své válce uplatňuje strategii, "zatloukat zatloukat, zatloukat". ("My neválčíme s Ukrajinou, my tam jen rozvážíme humanitní pomoc!"). Jejich výmluvy jsou směšně průhledné, na druhou stranu mi sankce proti Rusku nepřipadají jako dobrý tah, protože se tím celá situace ještě víc vyhrocuje.

Na druhé straně stojí EU a Amerika, která se podle se mě jen bude snažit přikládat do ohně, a hledá si na to vlastní výmluvy (My se přece jen snažíme udržet mír!). Jde jim jen o získání moci stejně jako Rusku. Ani by mě nepřekvapilo, kdyby to nakonec byla Amerika, kdo vyvolá světový konflikt, i když to nemusí znamenat doslova. Američané můžou prostě jen dál provokovat ostatní a počkat, až jim někdo úder vrátí. To je skvělý způsob, jak vyvolat konflikt a zároveň si zachovat tvář před EU.

Jak by vlastně válka ve třetím tisíciletí vypadala? Žádné frontové linie a zákopy. Dnes se válčí spíše v rámci menších lokací, spíš to připomíná terorismus nebo banditismus. Na internetu se také můžeme dočíst, že se nebudou používat žádné zbraně, ale spíš klávesnice. :) Už teď totiž probíhá válka o to, kdo čemu v médiích uvěří... Já sám si to představuji jen jako spoustu strachu, násilí a tolik mrtvých, že nebude stát za to ani vyhrát, ani prohrát. Nemyslím si, že by bylo na tomto světě něco, za co by stálo vraždit se navzájem.

Právě kvůli hrozbě války vláda zavedla povinné odvody, s čímž samozřejmě nesouhlasím. Měla by se zvýšit propagace práce vojáka z povolání, a ne tam ty lidi tahat násilím. Výcvik nových vojáků také není zadarmo a naši ekonomiku to nejspíš bude stát draho...

Můj názor je, že podobné problémy existují jen kvůli politikům, kteří zneužívají svou moc k tomu, aby rozdmýchávali plameny války. Proč? Když se rozhodnou, že napadnou "kus země", na který mají zálusk, pošlou své občany někam do války pro smrt, zatímco oni si budou sedět v teplíčku a libovat si, kolik toho pro svůj stát udělali. Tak takhle ne! Žádný člověk ani skupina lidí by neměla mít noc na to, aby sama vyvolala takovýto konflikt. Jsem pro omezení moci politiků a svěření moci do rukou opravdových lidí, např. pořádáním více referend, na kterých by se rozhodovalo o těch nejdůležitějších věcech. Něco takového je ale hlavně v drtivé většině světa téměř nemožné. Druhou podmínkou udržení míru je, aby byli lidé ve svých státech spokojení, to znamená nějaká ta životní úroveň, to je druhá nemožná věc, když se podíváme kolem sebe.

Vypadá to, že pokud to takto půjde dál, tak se konfliktů jen tak nezbavíme. Naopak, s pokrokem budou horší a horší, a možná to dospěje tak daleko, že si kvůli nenávisti a touze po moci tuto planetu nadobro zničíme.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 nepan nepan | 18. srpna 2016 v 10:11 | Reagovat

Dost pesimistické. Ale jinak hezky zpracované.

2 jirka jirka | 19. srpna 2016 v 8:59 | Reagovat

Bohužel s tebou musím souhlasit, taky se bojím, jak se situace ve světě vyvine...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama